середа, 21 жовтня 2015 р.

Державна підсумкова атестація (ДПА) — випускні іспити, які складають випускники початкової (4 клас), основної (9 клас) та старшої (11 клас) школи, а також професійно-технічних і вищих навчальних закладів I–II рівнів акредитації в Україні. Державна підсумкова атестація проводиться наприкінці навчального року.
                                               Проведення атестації
Державна підсумкова атестація проводиться в загальноосвітніх навчальних закладах з предметів, які містяться в інваріантній частині типових навчальних планів за збірниками, затвердженими Міністерством освіти і науки України. Результати ДПА визначаються за 12-бальною шкалою за загальними критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів. Бали, отримані за атестацію, виставляються окремо від річних балів. Результати ДПА заносяться до свідоцтва про базову загальну середню освіту (9 клас), до атестата про повну загальну середню освіту (11 клас) і враховуються при визначенні середнього бала відповідного документа, а також при визначенні претендентів на нагородження золотою або срібною
медаллю.
                                              ДПА в початковій школі
У початковій школі проводиться державна підсумкова атестація з української мови або з мови навчання (мова та читання) та математики. Бали за атестацію виставляються за результатами підсумкових контрольних робіт.
                                                 ДПА в основній школі
В основній школі учні атестуються з української мови (диктант), математики, географії, біології та іноземної мови (чи інший гуманітарний предмет на вибором навчального закладу, профільний предмет або предмет, який вивчається поглиблено).
                                                 ДПА у старшій школі
Державна підсумкова атестація проводиться з української мови (письмовий переказ), профільного предмета (або на вибір з історії України чи математики у класах універсального профілю) та предмета на вибір (крім деяких предметів, які не вивчаються в 11 класі у класах універсального профілю, наприклад, правознавства). Можуть бути атестовані також екстерни та інші особи, які не навчались у «звичайних» загальноосвітніх навчальних закладах (особи, які не мали змоги за станом здоров'я, які прискорено опанували навчальний матеріал тощо).
Результати ДПА можуть бути оскаржені до апеляційної комісії, яка може скоригувати атестаційну оцінку.
                                 
                                                   Звільнення від ДПА
Звільняються від проходження державної підсумкової атестації:
учні (вихованці) (надалі просто «учні») спеціалізованих навчальних закладів для дітей з вадами зору, слуху, опорно-рухового апарату тощо, учні санаторних шкіл для хворих дітей у період їх перебування в цих закладах;
за станом здоров'я (що має бути підтверджено довідкою лікарсько-контрольної комісії), якщо особа має хворобу, зазначену в Переліку захворювань, що можуть бути підставою для звільнення учнів середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів від перевідних та випускних екзаменів за станом здоров'я, відповідно до Інструкції;
учні, які проживають у зонах стихійного лиха;
учні, які беруть участь у міжнародних спортивних змаганнях, конкурсах тощо, які відбуваються під час атестації;
учасники тренувальних зборів з підготовки до міжнародних олімпіад, турнірів, конкурсів тощо; такі особи отримують річну та атестаційну оцінки «12» з предмета, з якого вони брали участь у тренувальних зборах; атестаційні оцінки з інших предметів виставляються за результатами річного оцінювання;
учасники міжнародних олімпіад та конкурсів, переможці III та учасники IV етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад — з предметів, з яких вони стали переможцями (у відповідних випускних класах); такі особи отримують річну та атестаційну оцінки з предмета «12»;
переможці II та учасники III етапів Всеукраїнських конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт Малої академії наук — з предмета, який є базовим для оцінювання навчальних досягнень учнів під час конкурсів; дані особи отримують річну та атестаційну оцінки з предмета «12»;
випускники, які мають міжнародний сертифікат (диплом) мовного іспиту з відповідної мови — з іноземної мови; таким особам виставляються річна та атестаційна оцінки «12».
                                                        Форми та вміст ДПА
Державна підсумкова атестація проходить за різними формами, які затверджуються МОН України для кожного предмета. Наприклад, екзамен з математики містив тестові завдання (2/3 алгебри, 1/3 геометрії), завдання з короткою відповіддю (3/4 алгебри, 1/4 геометрії), завдання з розгорнутою відповіддю (2/3 алгебри, 1/3 геометрії) та ускладнені завдання з розгорнутою відповіддю (для шкіл, які поглиблено вивчають математику або мають цей предмет як профільний; половина завдань з алгебри, половина з геометрії).


Які предмети ЗНО треба буде здавати у 2016 році випускникам і тим, хто вже закінчив школу?

У 2016 році ЗНО можна буде здати з тих самих предметів, що й в 2015 році:
української мови та літератури,
математики,
історії України,
фізики,
хімії,
біології,
географії,
російської мови,
іноземних мов – англійської, французької, німецької та іспанської.
ЗНО з української мови та літератури і математики залишаються дворівневими – базового та поглибленого рівнів.
Обов'язкові предмети ЗНО (як ДПА) для випускників шкіл 2016 року: українська мова та література, іноземна мова (одна з чотирьох, але не у форматі ЗНО, а у школах як іспит), математика або історія України (на вибір один з цих предметів). Це потрібно для отримання атестату, адже цього року ДПА у школах буде проводитись у форматі ЗНО (крім іноземної). Тим випускникам шкіл, кому для вступу необхідний результат ЗНО з іноземної, треба буде спочатку складати ДПА з іноземної, оскільки вона обов'язкова для всіх, а згодом ЗНО (у форматі 2015 року) у відведену дату у призначеному пункті проведення тестування.
  Якщо комусь із випускників потрібні обидва предмети - історія та математика (скажімо, як ДПА здавати математику, але для вступу також потрібна історія) - їм варто спокійно реєструватися на обидва і здавати в зазначені дні, адже вони неодмінно будуть проводитися в різні дні. Коли та де здавати стане відомо пізніше. Наразі є лише дати складання ДПА у школах - з 5 по 30 травня 2016 року.
 Для абітурієнтів, які закінчили школу раніше, потрібно буде здавати лише ті предмети ЗНО, які будуть вимагатися у вузах на вибрану спеціальність. Тобто іноземну мову не потрібно обов'язково складати тим, хто вже має атестат, і якщо цей предмет не стоїть в переліку для вибраної спеціальності. Коли складати ЗНО? На даний момент немає точної інформації, орієнтовно у червні. Дочекаймося новин.
 Єдине, що залишається під запитанням, - чи відноситься російська мова до іноземних. Скоріше за все, що ні. До іноземних мов відносяться: англійська, німецька, французька та іспанська.

Немає коментарів:

Дописати коментар